22 doğal reklam kampanyasının gözden geçirildiği, neredeyse 8.000 katılımcının olduğu bu araştırma doğal reklamın tüketicinin satın almaya hazırlığını %50 artırabildiğini gösteriyor.

Doğal içerik, web sitesi kullanıcılarına yepyeni bir reklamcılık deneyimi sunuyor. Bilgilendirici, eğlendirici ya da duygusal makaleler hedef kitlenize hitap etmenin benzersiz bir yolu olmakla kalmıyor, katma değer de sağlıyor.
Belki de doğal reklamları tam da bu sebeplerden ötürü kullanıyor, sürdürülebilir reklam verimliliği elde etmeyi umuyorsunuz. Peki, daha yakından baktığınızda bu katma değer neye benziyor ve bu yeni pazarlama disiplininin hedef kitle üzerindeki etkisi ne?

BurdaForward yıllardan beri reklamcılar için doğal reklama çözümleri uyguluyor ve bu doğal reklam kampanyalarından 22’si nerdeyse 8.000 katılımcı tarafından değerlendirildi. Dijital pazarlamacı bu sonuçları doğal reklamcılığın reklam etkisinde yeni kilometre taşları belirleyen bir çalışmada derledi.

İşte doğal reklam kampanyalarını incelemekle çıkarabileceğiniz en önemli beş ders.

  1. Doğal içerik ilgiyi artırıyor

Şurası kesin ki bir ürünü ya da markayı başarılı biçimde pazarlamanın ilk adımı kullanıcıları işin içine katmak. Ama doğal reklam bu kadar büyük bir merak uyandırabilecek kapasitede mi? Aynen öyle! Gözden geçirilmiş kampanyalar sayesinde araştırmalar gösteriyor ki aktivasyon düzeyi ortalamada %16,5 artıyor.

Dahası, reklam verenin ürünleriyle ve markalarıyla ilgili diğer eylemler de teşvik ediliyor. Hatta kullanıcılar doğal şirketin ötesinde de bilgi topluyor. Örneğin şirketin web sitesine yapılan ziyaretler doğal reklamcılık sayesinde %70 artıyor.

  1. Satın almaya hazırlık %50 artıyor

Eğer bugüne kadar doğal reklamcılığın satışları etkilemek için doğru araç olmadığını düşündüyseniz belli ki yanılmışsınız. Doğal içerik kullanıcıların dikkatini çekmekle kalmıyor, satın almaya hazırlığı da olumlu yönde etkiliyor. Araştırma gösteriyor ki artan ilgi sonunda ürünlerin gerçekten satın alınmasına yol açıyor.

Ortalamada, tüm sektörlerde kullanıcının satın almaya hazırlığında %50 artış görüldü. Dahası, FMCG (hızlı tüketim ürünleri) sektöründe kullanıcıların ürünü satın alma kararı %93,4 arttı.

  1. Doğal reklam markaların imajını güçlendiriyor

Kampanyaları gözden geçirirken, hatırı sayılır bir farkındalık artışı göze çarptı. Dahası, doğal reklamcılık marka imajını %11,4 artırıyor ve özellikle de kendi imajlarını değiştirmek isteyen şirketler için ideal bir araç oluyor.

Dahası, uzman olarak konumlandırılma olasılığı %37 gibi etkileyici bir oranda artıyor. Yani şirketinizin profesyonelliğini vurgulamanın en iyi yolu nedir diye merak ediyorsanız, doğal reklam gelecek vaat eden bir seçenek!

  1. Kullanıcıların reklamcılara karşı sempatisi artıyor

Reklam önleyicilerin patlama yaptığı bu günlerde markalar, reklam çabalarını kullanıcıların takdir etmesi ya da kendilerine sempati duyması için çok uğraşmak zorunda. Ancak araştırmaya katılanlar doğal reklamların marka farkındalığını da değiştirdiğini söylüyor.

Gözden geçirilen kampanyalar marka beğenilirliğini ortalama %15,6 artırmayı başardı. Özellikle de finans, otomotiv ve turizm sektörlerindeki kampanyalar ortalamanın bariz biçimde üstünde bir artışa yol açtı.

  1. Kullanıcılar doğal içeriğe bayılıyor

Şurası kesin ki doğal reklam kullanıcılar arasında çok popüler. Toplamda katılımcıların %60’ından fazlası gözden geçirilen kampanyalara olumlu puan verdi. Özellikle de ilaç firmalarının, turizm ve catering sektörlerinin kurumsal kesimiyle ilgili doğal makaleler kullanıcılar için çok çekiciydi. O zaman bu ideal koşullar altında, müşterilerinizin reklamlarınızı ne kadar beğendilerse ürünlerinizi de o kadar beğenmesi kuvvetle muhtemel.

Kaynak: http://nativeadvertisinginstitute.com/blog/22-native-campaigns-burdaforward/