Sosyal medyada paylaşılabilir içerik üretmek için  öncelikle insanların içerikleri neden paylaştıklarını ve paylaşım psikolojisini anlamaya çalışmalısınız. Daha sonra siz de paylaşılabilir içerik üretmeye başlayabilirsiniz. İçerik üretmek için kaynak ararken, yeni trendlerden, veri ve yayınlardan bahsedebileceğiniz gibi daha önce üzerine çalışılmış konularda daha iyi içerikler üretebilirsiniz. Paylaşılabilir içerik üretmek istiyorsanız bu kaynakların ikisini de kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Paylaşım Psikolojisini Anlamak

İçeriğinizin paylaşılmasını sağlamanın ilk adımı sizinkine benzer alanlarda içerik üreten, şirketler ya da medya kuruluşlarının paylaşımlarına karşılık veren insan davranışlarını analiz etmek olmalı. İnsanları sosyal medyada bir şeyler yapmaya yönlendiren ne? İçerikleri neden paylaşıyorlar? Bu konuda aklınızda tutmanız gereken en temel şey insanların bir içeriği paylaştıklarında, bir çeşit sosyal mükafat aldıklarıdır.

İçerikleriniz Okuyuculara Karşılık Olarak Ne Veriyor?

Ziyaretçileriniz içeriğinizi paylaştıklarında, içeriğin kendilerine hitap ettiğini, yakınsama kurduğunu kabul ederler ve kısmen bu içeriği sahiplenirler. Bu yüzden kendilerini iyi gösterdiğini hissettikleri içeriği paylaşacaklardır. Peki sizin içeriğiniz bunu yapabiliyor mu?

Pensilvanya Üniversitesi tarafında paylaşım psikolojisini anlamak için yapılan araştırmaya gore insanların bir içeriği paylaşmasının temelde beş nedeni var.

Bunlar:

 • Pozitif makalelerin paylaşılma ihtimali daha fazla
 • İnsanlar hayret uyandıran makaleleri daha çok paylaşıyor.
 • İnsanlar içerik paylaşarak diğer insanlarla duygusal bağ kuruyorlar.
 • İnsanlar kendi kimlikleri ve inançları ile ilgili konulardaki içerikleri daha çok paylaşıyor.
 • İnsanlar daha çok duygusal olarak uyarıldıkları pozitif ya da tartışmalı içerikleri paylaşıyor.

İçeriğinizi Nasıl Daha Paylaşılabilir Yapabilirsiniz?

Öncelikle insanların içerikleri neden paylaştıklarını gerçekten kavradıysanız, şimdi bu bilgiyi daha fazla paylaşılan içerikler üretmek için kullanmalısınız. Paylaşımın artması için her marka için geçerli olabilecek genel kurallardan bahsetmek zor. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi pazarlama biraz gri bir dünyadır, siyah-beyaz çizgiler çekmenize pek müsaade etmez. Daha fazla paylaşılan içerikler üretmek için aşağıda yer alan fikirlerden de ilham alabilirsiniz.

 1. İçeriğinizin kişiliği olmasın dikkat edin. Okuyucular yazarla aralarında bir bağ kurduklarını hissettiklerinde içeriği paylaşmaya daha meyilli olurlar.
 2. İnsanlar yeni bilgileri/metrikleri okumayı ve paylaşmayı severler, bu yüzden kendi yaptığınız işle ilgili veriler yayınlamaya çalışın.
 3. Duyguları harekete geçirecek şekilde içerikler üretin. Takipçilerinizin hayatına dokundukça paylaşıma daha fazla etki edeceğini göreceksiniz.
 4. Kimse güvenmediği birinin yazdığı içeriği başkalarına tavsiye etmeyecektir, bu yüzden çalıştığınız sektörde fikir lideri olmaya çalışın. Bir kere güvenilir bir kaynak olduğunuzu ispatlarsınız, okuyucularınız içeriklerinizi paylaşmaya daha meyilli olacaklardır.
 5. Sosyal ağlardaki takipçilerinize ya da e-posta listenizdeki insanlara  hangi konuda içerikler görmek istediklerini sormayı deneyin. Onların önerileri doğrultusunda içerik ürettiğinizde, müşterilerinizi haberdar edin. Kendilerini üretim sürecinin bir parçası hissettiklerinde, içeriğinizi paylaşmaya yöneleceklerinden emin olun.
 6. Sosyal medyada paylaşım analizlerine bakıldığında görsel odaklı içeriklerin daha çok paylaşıldığı ortada. Siz de içeriğinizi yayarken, hem görsel kullanmayı deneyin, hem de kullandığınız görselleri daha ilgi çekici hale getirmeye çalışın.
 7. İçeriğinizin daha kolay okunabilmesi daha fazla paylaşılmasını sağlayacaktır. Ara başlıklar, içeriğin genelinde görseller kullanılması okumayı kolaylaştıracağından, daha çok paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.
 8. İçerik üretenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri de kendilerinin farklı olduğunu hissettirmek için bir konu üzerinde karmaşık bilgiler sunmaktır. Doğal bir dille ve okuyucuyla konuşuyormuş gibi yazın. Unutmayın, okurlar yakınsadıkları içerikleri paylaşmaya yönelir.
 9. Kabul edelim ki pek çok insan, adres satırındaki linki kopyalayıp sosyal medya hesabında paylaşacak şekilde yapıştırmaya yönelmiyor. Bu yüzden insanların içeriğinizi paylaşması için teknolojiden yardım almayı ihmal etmeyin. İçeriklerinizde görünen bir noktada paylaşım butonları ekleyin. Eğer imkanınız varsa, web sitenizden çıkarken, insanlara içeriği beğenip beğenmediklerini sorarak, beğendilerse nazik bir dille paylaşmalarını isteyin.
 10. Hedef kitlenizin sosyal platformlarda neleri paylaştıklarına bakın ve neden paylaştıklarını anlamaya çalışın. Bulduğunuz ipuçlarını kullanarak hedef kitlenizi analiz edin. Bu analizler paylaşılabilir içerik üretmeniz için daha etkili metotlar bulmanızı sağlayacaktır.

Yazar: Sercan Çalbak