Video için bütçe tahsis etmeyi mi düşünüyorsunuz? İster on binlere ulaşacak bir defalık bir prodüksiyon olsun ister yüz binlere erişecek uzun vadeli ve büyük çaplı bir yatırım, video yatırımları genelde değerlendirmesi ve onaylaması güç konulardır çünkü doğrudan bir tepki oluşturdukları nadirdir.

Video projeniz büyük olasılıkla huni etkinliğinin ortasında ya da en üstünde yer alır, yani yatırım getirisini kanıtlamak güçtür. Ekibiniz video konusunda ne denli hevesli olursa olsun, dijital medya camiasında videonun yeni harika taktik olduğu ne kadar söylenirse söylensin, farklı koşullarda hangi tür videoları değerlendireceğinizi belirlemek için açık seçik konuşmanız gerekir.

Şimdi abartıları bir kenara itip içerik pazarlama için önemli olan video türlerinden bazılarına bakalım.

Markalaşma

Marka öykü anlatımı: Video, web sitenizde ya da sosyal medya kanallarınızda kullanabileceğiniz marka öyküsü anlatımı için ideal bir medyadır. İster marka değerlerini, kökenini anlatın ister misyonunuzu, video izleyicilerinizi hemen öykünün içine katar ve diğer medyaların tümünden daha zengin, daha nüanslı bir deneyim sunar.

Açıklayıcılar: En son ne zaman bir ana sayfayı ziyaret edip de video görmediniz? Evet, 2008 yılında. Videolar bir zamanlar sadece karmaşık ürün ya da çözümleri açıklamak için kullanılırdı ama artık iki dakika ya da daha kısa sürede genel bir açıklama yapmak ve değer teklifi değerlendirmesine sizi de dâhil etmek için kullanılıyorlar.

Huninin üstü

Reklam: Sırf içerik pazarlamaya yönelik olmasa da, birçok şirket Facebook, LinkedIn ve YouTube üzerinden reklam yaparak tanıtım yazılarına ve videolarına giden trafiği artırmaya çalışıyor. Bu destekleri içerik pazarlamada erişebildiğiniz kapsamı artırmada kullanabilirsiniz.

Özel varış sayfaları: Tıpkı ana sayfadaki açıklama videoları gibi, özelleştirilmiş bir video içeren varış sayfaları da ana sayfanız için son derece hedefli alternatiflerdir çünkü gönderdiğiniz davetiyenin (eylem çağrısının) karşılığıdır. Bulut tabanlı ucuz araçları kullanarak belli bir videonun yüzlerce, hatta binlerce varyasyonunu yapabilirsiniz. Neden onca zahmete giresiniz ki? Unbounce’un söylediğine göre varış sayfalarında video kullanmak, dönüşüm oranını %80’e kadar artırabiliyor.

SEO: Kapalı bir tanıtım yazısının önemli noktalarını vurgulamak, kapsamını ve arama motoru sıralamasını artırmak için video kullanabilirsiniz. Video SEO iki türe ayrılabilir:

Bir video yapıp YouTube’a herkese açık olarak yüklemek size maksimum kapsam ve izleme kazandıracaktır. Bu durumda Google’ın YouTube’a verdiği yüksek sıradan ötürü videonun kendisi arama motoru sıralamalarınızı yükseltir. Videonuzdaki eylem çağrısı da sitenizdeki tanıtıma giden trafiği artırmaya çalışır. Ancak YouTube’un inanılmaz sıralama ve kapsamına karşılık, potansiyel müşterilerinizin dikkati dağılabilir ve sizin eylem çağrınıza uymak yerine diğer YouTube videolarına takılabilirler.

Videoyu kendi sitenizde (yani YouTube vs’de değil) barındırmak. Videoyu kendiniz barındırabilir ya da kendi barındırma simülasyonlarında uzmanlaşmış üçüncü parti bir siteden faydalanabilirsiniz. Video ve destek metni sayfanın sıralamasının yükselmesini sağlayacak, videonun kazandığı trafiğin büyük olasılıkla sitenizde kalmasını sağlayacaktır. İki yaklaşımı aynı anda izlemek de mümkün ama bu durumda en iyisi, videolar arasında bazı farklar olması.

Huninin Ortası

Eğitici içerik: İster pratik bir kılavuz olsun ister kanaat önderliği, eğitici içerik, içerik pazarlamanın vazgeçilmezidir. Neden video kullanalım peki? Bu, kısa ve ilginç bir “arkana yaslanıp izle” keyfi vaat eder. Videolar blog’unuzda, öğrenim ve kaynak merkezlerinde yayımlanabilir ya da kapalı içeriğin yanında açık bir fragman şeklinde olabilir.

E-posta: Muhtemelen müşterilerinizle ve müşteri adaylarınızla e-posta aracılığıyla düzenli olarak haberleşiyorsunuzdur. Brainshark’ın yaptığı araştırma gösteriyor ki bu e-postalara video eklemek hem e-postaların okunma oranını hem de bağlantı tıklama oranını artırıyor.

Huninin Altı

Hakkımızda: Birçok kişi huninin alt kısmındaki etkinliklerin ürün özellikleriyle, fiyatla vb. ilişkili olduğunu düşünür. Ancak piyasada pahalı bir ürün ya da uzun vadeli hizmet ilişkisi arayan tüketiciler “ne?” ya da “ne kadar?” sorularıyla olduğu kadar, “kim?” sorusuyla da ilgilenir. İki sağlayıcı nitelik ve fiyat bakımından birbirine yakınsa, çoğu zaman için kararı belirleyen etmen firmanın algılanan güvenilirliği ve hizmete adanmışlığıdır. Video da değerlerinizi iletmek ya da şirketinizin yüzünü somutlaştırmak için biçilmiş kaftandır.

Zamana Duyarlı Promosyonlar: Sıcak bakan ya da kararsız potansiyel müşterileri çekmek için fiyat düşürüyorsunuz. Neden fiyat promosyonu gibi basit ve rakam odaklı bir şey için video kullanmayasınız ki? Tipik bir tüketici günde 10’dan fazla promosyon e-postası alır. Sizin fiyat promosyonunuz da görünmediği sürece bir işe yaramaz. Ancak video, e-postaların okunma oranını yükseltmeye yardımcı olur. Dahası videoların sunduğu deneyim ne kadar zenginse (müzik, ses efektleri, seslendirme vb.) promosyonunuzun özel yanı o kadar öne çıkmış olur.

PR ve harici iletişim

Sıcak konulara hızlı yanıtlar: Yazı, üretmesi ve yönetmesi en kolay medyadır. Bir ifade onaylanıp son hali verildikten sonra her şey kopyalayıp yapıştırmaya bakar. Fakat okuru “kendi haline bırakmanın” gizli bedeli nedir? Video, ton ile sözcükleri birleştirmenize, izleyicilerin içerik içinde ilerleme hızını kontrol etmenize, onların kulaklarını ve gözlerini vurgulamak istediğiniz şeye çekmenize izin verir.

Düzenli performans güncellemeleri: Rakamlar tablolarda iyi görünür ama çoğu okur verinin hem ham hem de görselleştirilmiş haline boğulur. Doğal tepkimiz rakamlarda aşağı ya da yukarı bir eğilim bulduktan sonra geçip gitmektir. Video, içerik tüketiminin hızı dâhil her anını kontrol etmenizi sağlar.

Kaynak: http://contentmarketinginstitute.com/2015/10/use-video-content-marketing/