Yükselen, konuşulan, dikkate alınan, kral olan, kraliçe olan içerik pazarlaması konusunda kafalar bir hayli karışık. Bu alanda çalışmak ya da proje yaratmak isteyenlere yardımcı olabilecek temel başlıkları derledik. Neredeyse her başlık ayrı bir blog konusu olabileceğinden, mümkün mertebe kısaca anlatmaya çalıştık.1. “Dijital” Düşünün

Liderler eski alışkanlıkları unuttuktan sonra mantık olarak ”öncelikle dijital” olmayı sağlamalı. içerik pazarlamasısı sadece dijital ortamda yapılmaz ama dijital kültürü göz ardı eden her içerik üretim projesi sınıfta kalmaya mahkum! Hızlı hareket eden internet dünyasında hızlı ve sık bir şekilde başarısız ol ve öğren. Öğrendiklerini hızlıca uygula!

2. Geçmiş Başarıları Unutun

Geçmişte işe yarayan şeyler şimdilerde çok da işe yaramadığını hatırlatmamıza gerek yoktu belki ama yine de hatırlatalım. Çoğu yönetici ve CEO sabit telefon, geleneksel medya, takım elbise giyilip kravat takılan bir dönemde dünyaya geldi. O dönemlerde bu şartlara göre büyük şirketler kurdular. Ama artık günümüzdeyiz. Amazon perakende satışı yeniden tanımladı. Apple müzik endüstrisini altüst etti ve Kodak dijital kamera trenini kaçırdı. Kısacası eski iş modelleri çekirdeğinden sarsılmaya başladı. Ancak eski alışkanlıkların unutulması yeni içerik pazarlamasısısı alışkanlıklarının kazanılmasını sağlayacaktır.

3. Deneyim

Neredeyse her dijital pazarlama konusunda önerilen ana iş deneyim ve test. Markaların Buzzfeed’in Buzzfeed Labs olarak başlayıp nasıl viral olabileceklerini bulması gibi kendileri için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını deneyimlemeleri lazım. Bütün markaların aynı zaman online yayımcılar olduğu şu dönemde içeriğin ne gibi yankıları olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

Dünyanın en önemli reklam verenlerinden biri olan Coca Cola’nın içerik pazarlamasısı stratejisi 70/20/10 geliştirme prensibine dayanıyor. Strateji %70 az risk taşıyan genel ve herkese hitap edebilecek içerik, %20 yaratıcı ve dikkat çekici içerik ve %10 da herkesin hoşuna gidemeyebilecek tabir yerindeyse yüksek risk taşıyan fikirlerden oluşuyor.

4. İçeriğinizi Yeniden Farklı Formlarda Düzenleyin

Dijital içerikle ilgili en çok kafanın karıştığı konulardan biri de markaların ne içerik üreteceklerini bilmiyor olmaları. Eğer üretmekte zorlanıyor ya da yeni içerikler bulamıyorsanız bunu aşmanın en kolay metodlarından biri de yeniden düzenlemek. İçeriğinizi alın ve onu videolara, görsellere hatta sunumlara çevirin. Herkesin değişik medya tüketimi, alışkanlığı ve kaynakları var.

5. Eski İçeriği Yeniden Kullanın

Yeniden düzenleme konusuyla eski içeriği yeniden kullanılması konusu her zaman karıştırılıyor. Eski içerik dediğimiz şey gerçekten mazide kalmış ama içeriğin yeniden kullanılması. İnsanlar eskiyi sever ve eskiden birşeylerle karşılaşmak hoşlarına gider. 45’lik çalan barların çok popüler olması buna güzel bir örnek. Eski içeriği yeniden sunmakla ilgili en güzel örnek BBC Türkçe’nin #ArşivOdası verilebilir.

6. İçerik Şablonları Oluşturun

Eğer üçüncü maddede istediğiniz sonuçları almayı öğrendiyseniz ve yolunuzu belirlediyseniz, artık çeşitli formüllere sahipsiniz demektir. Tutmuş formülleri şablonlara dökerek çok daha hızlı ve verimli içerik üretmeyi başarabilirsiniz.

7. İçerik Pazarlaması Sadece “yayımlamak” Değildir

En önemli yanılgılarımızdan biri de içeriği yayımlamakla işin biteceğini sanıyor olmamız. Markalar içeriği üretip, yayınladıktan sonra işlerinin bittiğini sanıyorlar. Oysa yarattıkları içeriği insanlarla buluşturmaları, içeriği dağıtmaları gerekiyor. Yayınlayıp, okur ve müşterilerin okumasını bekleyenlere en güzel yanıt şu şekilde verilebilir: o halde çektiğiniz reklam filmini TV vb kanallar yerine sadece kendi web sitenizde yayınlayın! İçeriğin üretilip, yayınlanması kadar dağıtımı da göz ardı edilmemeli.

8. İçerik Üreticileriniz Sosyal Olmalı

Sosyal yayımcılar ve içerik pazarlayıcıları (muhabirler, hatta editörler)  sosyal olmalı ve sosyal medyada etkili olmalı. Editörleriniz sosyal medyada kendi yarattıkları içeriği de paylaşmalı. Kendi ürettiği içeriği paylaşmayan biri ya da paylaşılır bulmayan birinin başkasının okumasını ve paylaşmasını beklememeli. Sonuçta okur ya da müşteri de aptal değil ve her şeyden en az sizin kadar haberdar

9. Arama Motorlarını Unutmayın

Arama motoru optimizasyonu çağımızın en önemli işlerinden biri oldu. içerik pazarlamasının bir markaya kattığı en önemli faydalardan biri şüphe yok ki arama motoru başarısı. Doğru, ilgili ve etkileşimi yüksek içerik sunan markalar, arama motoru trafiğinden kesinlikle pozitif anlamda yararlanıyor. Google yöneticileri, üst sıralarda çıkma formülüyle ilgili neredeyse her ortamda ısrarla bu konunun altını çiziyor. Ana formül basit: kaliteli içerik!

10. E-postayı Göz Ardı Etmeyin

Yedinci maddede içeriğin üretimi kadar dağıtımı da önemli demiştik. E-posta özellikle e-ticaret şirketlerinde satışları arttırmak için en başarılı metod. Peki tüketicilerle sürekli satış odaklı ilişki kurmak her zaman kesin sonuç veriyor mu? Tüketici açısından düşünelim her gün TV, cep telefonu ya da uçak bileti alma olasılığınız nedir? Elbette tüketici bu şekilde iletişim kurmaktan hoşlanmayacaktır. E-ticaret şirketi olmadığınızı varsayalım. Araba ya da sigorta şirketi olduğunuzu düşünelim. Bir insan bir yılda kaç kez araba ya da sigorta satın alabilir ki? Bu markaların en büyük sorunlarından biri de sahip oldukları  e-posta listeleriyle iletişimi diri tutmak ama aynı zamanda müşterilerini sıkmamak. İçerik üretmek, ürettiğiniz içerikle ilgili etkileşim yaratmak ve onu e-posta yoluyla dağıtmak en kolay yöntemlerden biri.

11. Sosyal Kanallarınızı Deneyim İçin Kullanın

Sosyal medyada içerik paylaşımı ve dağıtımı diğer kanallara göre düşük maliyeti nedeniyle yayımcılıkta deneyim kazanmak adına mükemmel bir kaynak oluyor. Sosyal medya sayesinde yarattığınız içeriklerin ne kadar ilgi çekip, çekmediğini kolayca ölçümleyebilirsiniz. Üstelik müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

12. Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş İçeriğin Gücünden Faydalanın

Kullanıcı vasıtasıyla içerik yarattırmak şüphesiz en kıymetli ve bedava olanı. Üstelik ikinci maddede belirttiğimiz deneyim konusu doğal bir hal alıyor. Ancak kullanıcı sizin için neden içerik yaratsın? Ürünlere dahi yorum yapmaktan imtina eden kullanıcının sizin adınıza içerik yaratmasını beklemek saflık olur. Kullanıcıya içerik yarattırma yoluna giderken dikkatli bir plan yapmak şart.

13. Bu Bir Ekip İşi

İçerik pazarlaması bir ekip işi. İçerik pazarlaması ekibi, içerik üretimi, teknoloji, ürün, kullanıcı deneyimi ve pazarlama gibi yeteneklere ihtiyaç duyar. Ekibinizi iyi kurgulayın. İşe bir tane editör/yazar alıp, onun kendi kendisine içerik yaratmasını bekleyerek, içerik pazarlamasından sonuç alacağınızı sanıyorsanız; maalesef hayal dünyasındasınız 😉

14. Başarının Neye Benzediğini Bilmelisiniz

Bir içerik pazarlaması stratejisi hangi ölçü biliminin başarının neye benzediğini ölçebileceğinin taslağını çıkarmalıdır. Trafik mi, marka bilinilirliği mi, konuşulmak mı, satışlar mı? Bu sorulardan herhangi birinin yanıtını veremiyorsanız ya da aramıyorsanız bir stratejiniz yok demektir. Stratejisi olmayan herhangi bir işin başarılı olmasını beklememeniz gerektiğini siz de çok iyi biliyorsunuz.

Yazar: Sercan Çalbak