Dijital pazarlamayla ilgilenen etrafınızdaki hemen hemen herkes, markanız için içerik üretmenin ne kadar önemli olduğunu söyleyip duruyor. Siz de içerik üretmek için harekete geçmeye karar verdiyseniz ve henüz içerik üretimi konusunda yeniyseniz en önemli probleminiz herhangi biri tarafından okunup okunmadığını bilmediğiniz içerikleri yaratmak için saatlerinizi harcamaktır. Bu belirsizlikten kurtulmanız ve hedeflediğiniz insanların ilgisini çeken kaliteli içerikler üretebilmeniz için birkaç ipucu:

1- Web sitenizde, blogunuzda ya da paylaştığınız herhangi bir noktadaki içerikleriniz, markanızın ve yaptığınız işin özgün bir sunumu olmalı. İçeriğinizin okunması için en önemli konulardan biri de sunduğunuz içeriklerin orijinal olmasıdır. Daha önce başkaları tarafından defalarca üzerinde çalışılmış konular ya da başka yerlerden kopyalanan içerikler için zamanınızı harcamayın. Orijinal olmayan içerikler, markanızın ilerlemesine yardımcı olmayacağı gibi, markanız içinde bir fark yaratmaz. Bunun yanında her içeriğinizin altında/yanında okuyucuları paylaşıma yönlendirmelisiniz(Twitter’da paylaş, Facebook’ta sayfayı beğen vs). Bu yönlendirmeler sayesinde okurlarınız yalnızca içeriklerinizi okumayıp, sosyal medyada paylaşarak çevrelerine de sizden bahsetmiş olacaklar.

2-Bazen içerik üretim süreciniz asla doymak bilmeyen, sonu gelmeyen bir iştaha sahip bir obur hissi yaratabilir. Öncelikle şunu kabul etmelisiniz ki, dijital dünyada içerik üretmenin sonu yok. Mühim olan çok içerik üretmek değil, etkili içerik üretmek. Etkisi zayıf ya da öylesine üretmiş olmak için içerik üretmeyin. Gerçekten etkili olacak, insanları ilgilendiren, merak uyandıran, katma değer sağlayan işlevsel içerikler üretmeye çalışın. İnsanlar, kendilerine katma değer sağlamayan içerikleri

İpucu: İçerik üretimine bir sınır koymalısınız. Eğer size daha çok müşteri getiren arama, pazarlama, toplantı vs. gibi temel işlerinize engel oluyorsa, sürekli içerik üretmeye çalışmanız gereksiz efor kaybına yol açabilir.

3-İçeriklerinizi üretirken, yazım kurallarına ve içerik üretiminin başlık seçimi, yazın tutarlılığı gibi kurallarına uymayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde içeriğinizin bir dijital ortamda yayınlanacağını unutmayarak, teknoloji kullanımının genel kurallarını göz ardı etmeyin. Baştan savma üretilen içerikler sonuç getirmeyeceği gibi, markanız hakkında negatif algı oluşmasına da neden olur.

3- Orijinal içerikler yarattıysanız bir sonraki adım takipçiler kazanmaktır.  Orijinal konular üzerinde özgün bir söylemle içerikler yaratırsanız, gerek arama sonuçları sayesinde, gerekse sosyal medya paylaşımları sayesinde kendiliğinden bir okuyucu kitleniz oluşacaktır. Herhangi bir okuyucunuz web sitenizde ya da blogunuzda yayınladığınız bir içeriğe yorum yaptığında ya da size bir şekilde ulaştığında, onlarla iletişime geçin ve bir bağ kurmaya çalışın. İnsanları ciddiye almak, onları önemsediğinizi göstermek daha fazla marka sadakati oluşmasını sağlar.

5- İçeriklerinizin daha fazla okuyucuya ulaşmasını sağlamanın bir diğer yolu da içeriklerinizi yayınlandığınız web sitenize ya da blogunuza konuk yazarlar almaktır. İnsanlar çalıştığınız alanla ilgili popüler uzmanların görüş ve düşüncelerini okumaktan normal birinin yazdığı yazılardan daha çok önemser ve daha çok hoşlanır. Üstelik blogunuzda yazı kaleme alan uzmanlar, yazdıkları yazıları sosyal medyada takipçileriyle paylaşacaktır. Eğer uzman olarak kabul ettiğiniz isimler yazamıyorlarsa, video röportaj da yapabilir ve yayınlayabilirsiniz. Üstelik bu videoyu sadece web siteniz ya da blogunuzda değil aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızda da yayınlamanız mümkün.

İpucu: Konuk yazar seçimi yaparken mümkünse sosyal medya repütasyonu yüksek isimlere yönelin. Yazınızı paylaştıkları takdirde hem web sitenize daha çok insan gelecektir hem de markanız olumlu katkı görecektir. Ayrıca sosyal itibarı yüksek kişiler tarafından paylaşılan içerikleriniz Google’ın arama sonuçlarına da olumlu yansıyacaktır.

Yazar: Sercan Çalbak